🖥
Display size
11.0 "
TFT LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
7040 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 October 17
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 11.0 inches | 350.9 cm2 ( ~80.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 480 g |
| SIM card | Nano-SIM | eSIM - cellular model only |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | graphite color, silver, navy color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.8 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | one ui 6.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7040 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | proximity ( accessories only ) | compass |
FAQ
Is samsung galaxy tab a9+ waterproof?
No
Does samsung galaxy tab a9+ support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy tab a9+?
7040 mAh
How much does samsung galaxy tab a9+ cost?
-
What chipset powers samsung galaxy tab a9+?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy tab a9+ have?
256GB GB



