🖥
Display size
6.89 "
Super AMOLED| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
Adreno 640 (700 MHz)
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September
World price
610 GBP
738 EUR
734 EUR
732 EUR
738 EUR
7210 NOK
734 EUR
7600 SEK
740 EUR
735 EUR
720 CHF
739 EUR
740 EUR
732 EUR
720 CHF
27300 UAH
46600 RUB
740 EUR
734 EUR
734 EUR
740 EUR
1870 BYN
14300 MDL
750 USD
960 CAD
15200 MXN
3200000 COP
99000 ARS
2910 PEN
2.25621879E+14 VEF
676000 CLP
3920 BRL
114000 JMD
89000 HTG
1070 AUD
1190 NZD
980000 KRW
100000 JPY
174000 PKR
1030 SGD
3310 MYR
8200000 UZS
7600 TJS
352000 KZT
5010 CNY
58700 INR
280 BHD
14200 EGP
530 JOD
230 KWD
2700 QAR
2730 AED
2790 SAR
309000 NGN
12500 ZAR
89000 KES
2880000 UGX
1490000 CDF
3080000 MGA
321000 AOA
47400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | HDR10 |
| Display size | 6.89 inches | 119.3 cm2 ( ~93.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 218.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855+ ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.96 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.8 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 ( 700 mhz ) |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | upgradable to android 10 | funtouch 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.5 | 52mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized pop-up 16 megapixel| lens aperture2.1 | 26mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 44w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo nex 3 5g waterproof?
No
Does vivo nex 3 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo nex 3 5g?
4500 mAh
How much does vivo nex 3 5g cost?
~730 EUR
What chipset powers vivo nex 3 5g?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
How much RAM does vivo nex 3 5g have?
256GB GB



