🖥
Display size
6.89 "
Super AMOLED| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 March 14
World price
530 GBP
630 EUR
634 EUR
636 EUR
640 EUR
6230 NOK
638 EUR
6600 SEK
638 EUR
632 EUR
620 CHF
631 EUR
633 EUR
638 EUR
620 CHF
23600 UAH
40200 RUB
630 EUR
630 EUR
635 EUR
635 EUR
1620 BYN
12400 MDL
640 USD
830 CAD
13200 MXN
2760000 COP
85000 ARS
2510 PEN
1.947147723E+14 VEF
584000 CLP
3390 BRL
98000 JMD
77000 HTG
930 AUD
1030 NZD
840000 KRW
86000 JPY
150000 PKR
890 SGD
2860 MYR
7100000 UZS
6600 TJS
304000 KZT
4330 CNY
50700 INR
250 BHD
12300 EGP
460 JOD
200 KWD
2330 QAR
2350 AED
2410 SAR
267000 NGN
10800 ZAR
77000 KES
2490000 UGX
1290000 CDF
2660000 MGA
277000 AOA
40900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | hdr10+ |
| Display size | 6.89 inches | 119.3 cm2 ( ~93.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 219.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, orange |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | funtouch 10.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.5 | 52mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized pop-up 16 megapixel| lens aperture2.1 | 26mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 44w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo nex 3s 5g waterproof?
No
Does vivo nex 3s 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo nex 3s 5g?
4500 mAh
How much does vivo nex 3s 5g cost?
~630 EUR
What chipset powers vivo nex 3s 5g?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does vivo nex 3s 5g have?
256GB GB



