🖥
Display size
6.56 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4350 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 July 11
World price
530 GBP
630 EUR
633 EUR
631 EUR
633 EUR
6230 NOK
635 EUR
6600 SEK
633 EUR
634 EUR
620 CHF
635 EUR
636 EUR
633 EUR
620 CHF
23600 UAH
40200 RUB
640 EUR
635 EUR
639 EUR
636 EUR
1620 BYN
12400 MDL
640 USD
830 CAD
13200 MXN
2760000 COP
85000 ARS
2510 PEN
1.947147723E+14 VEF
584000 CLP
3390 BRL
98000 JMD
77000 HTG
930 AUD
1030 NZD
840000 KRW
86000 JPY
150000 PKR
890 SGD
2860 MYR
7100000 UZS
6600 TJS
304000 KZT
4330 CNY
50700 INR
250 BHD
12300 EGP
460 JOD
200 KWD
2330 QAR
2350 AED
2410 SAR
267000 NGN
10800 ZAR
77000 KES
2490000 UGX
1290000 CDF
2660000 MGA
277000 AOA
40900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | eco leather back or glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.56 inches | 104.6 cm2 ( ~90.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 192.2 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue, brown |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | funtouch 10.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.31" | 1.2µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture3.0 | 135mm ( periscope telephoto ) | 1/3.1" | 1.12µm | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 32 megapixel| lens aperture2.1 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.8" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/3.4" | 1.0µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4350 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 44w | 62% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo x50 pro+ waterproof?
No
Does vivo x50 pro+ support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x50 pro+?
4350 mAh
How much does vivo x50 pro+ cost?
~630 EUR
What chipset powers vivo x50 pro+?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does vivo x50 pro+ have?
256GB GB



