🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 144Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9500 (3 nm)
Arm G1-Ultra
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
7100 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 April 03
World price
530 GBP
639 EUR
630 EUR
637 EUR
640 EUR
6230 NOK
639 EUR
6600 SEK
635 EUR
630 EUR
620 CHF
639 EUR
633 EUR
636 EUR
620 CHF
23600 UAH
40200 RUB
634 EUR
633 EUR
639 EUR
638 EUR
1620 BYN
12400 MDL
640 USD
830 CAD
13200 MXN
2760000 COP
85000 ARS
2510 PEN
1.947147723E+14 VEF
584000 CLP
3390 BRL
98000 JMD
77000 HTG
930 AUD
1030 NZD
840000 KRW
86000 JPY
150000 PKR
890 SGD
2860 MYR
7100000 UZS
6600 TJS
304000 KZT
4330 CNY
50700 INR
250 BHD
12300 EGP
460 JOD
200 KWD
2330 QAR
2350 AED
2410 SAR
267000 NGN
10800 ZAR
77000 KES
2490000 UGX
1290000 CDF
2660000 MGA
277000 AOA
40900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 144hz | 2160hz pwmillion| hdr10+ | hdr vivid |
| Display size | 6.78 inches | 111.5 cm2 ( ~91.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | reinforced glass |
| Weight in gram | 217 g |
| SIM card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, silver, purple, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9500 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x4.21 GHz c1-ultra & 3x3.5 GHz c1-premium & 4x2.7 GHz c1-pro ) |
| GPU | arm g1-ultra |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 5 major android upgrades | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.4" | 0.56µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 20mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 40w wireless | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | otg | displayport |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo x300s waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo x300s support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x300s?
7100 mAh
How much does vivo x300s cost?
~630 EUR
What chipset powers vivo x300s?
Mediatek Dimensity 9500 (3 nm)
How much RAM does vivo x300s have?
512GB GB



