🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 120Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5400 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 17
World price
540 GBP
643 EUR
641 EUR
643 EUR
641 EUR
6320 NOK
641 EUR
6700 SEK
643 EUR
642 EUR
630 CHF
641 EUR
650 EUR
645 EUR
630 CHF
23900 UAH
40800 RUB
648 EUR
641 EUR
640 EUR
648 EUR
1640 BYN
12600 MDL
650 USD
840 CAD
13400 MXN
2810000 COP
87000 ARS
2550 PEN
1.97805483E+14 VEF
593000 CLP
3440 BRL
100000 JMD
78000 HTG
940 AUD
1040 NZD
860000 KRW
88000 JPY
152000 PKR
900 SGD
2900 MYR
7200000 UZS
6700 TJS
309000 KZT
4400 CNY
51500 INR
250 BHD
12500 EGP
460 JOD
200 KWD
2370 QAR
2390 AED
2450 SAR
271000 NGN
11000 ZAR
78000 KES
2530000 UGX
1310000 CDF
2700000 MGA
281000 AOA
41500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 120hz | 3000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 224 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | titanium color, white, grey |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 23mm ( wide ) | 1/0.98" | 1.6µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.5 | 100mm ( periscope telephoto ) | 1/2" | 0.7µm | phase detection autofocus ( 18cm - ) | OIS | 4.3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 20mm ( ultrawide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5400 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | 50% in 12 min ( advertised ) | 50w wireless | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 3.2 | otg | displayport |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo x100s pro waterproof?
ip68/ip69 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo x100s pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x100s pro?
5400 mAh
How much does vivo x100s pro cost?
~640 EUR
What chipset powers vivo x100s pro?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does vivo x100s pro have?
512GB GB



