🖥
Display size
6.56 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+| 1300 ni
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4200 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 January 30
World price
540 GBP
640 EUR
648 EUR
642 EUR
647 EUR
6320 NOK
650 EUR
6700 SEK
650 EUR
646 EUR
630 CHF
645 EUR
648 EUR
641 EUR
630 CHF
23900 UAH
40800 RUB
644 EUR
644 EUR
642 EUR
647 EUR
1640 BYN
12600 MDL
650 USD
840 CAD
13400 MXN
2810000 COP
87000 ARS
2550 PEN
1.97805483E+14 VEF
593000 CLP
3440 BRL
100000 JMD
78000 HTG
940 AUD
1040 NZD
860000 KRW
88000 JPY
152000 PKR
900 SGD
2900 MYR
7200000 UZS
6700 TJS
309000 KZT
4400 CNY
51500 INR
250 BHD
12500 EGP
460 JOD
200 KWD
2370 QAR
2390 AED
2450 SAR
271000 NGN
11000 ZAR
78000 KES
2530000 UGX
1310000 CDF
2700000 MGA
281000 AOA
41500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.56 inches | 104.6 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190.6 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Audio jack | No |
| Colors | orange, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 680 & 3x2.42 GHz kryo 680 & 4x1.80 GHz kryo 680 |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | originos 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | 1/1.31" | 1.2µm | Dual Pixel phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture3.4 | 125mm ( periscope telephoto ) | 1/4.0" | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 32 megapixel| lens aperture2.1 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.8" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 48 megapixel| 114¡ ( ultrawide ) | 1/2.0" | 0.8µm | gimbal stabilization mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4200 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo x60 pro+ 5g waterproof?
-
Does vivo x60 pro+ 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x60 pro+ 5g?
4200 mAh
How much does vivo x60 pro+ 5g cost?
~640 EUR
What chipset powers vivo x60 pro+ 5g?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
How much RAM does vivo x60 pro+ 5g have?
256GB GB



