🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 120Hz| 1300 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 December 16
World price
220 GBP
270 EUR
260 EUR
260 EUR
267 EUR
2570 NOK
270 EUR
2700 SEK
267 EUR
260 EUR
260 CHF
261 EUR
270 EUR
261 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
262 EUR
264 EUR
268 EUR
261 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | 1300 Luminance units ( hbmillion) | 1800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~89.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | strengthened glass |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | originos 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y300 (china) waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y300 (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y300 (china)?
6500 mAh
How much does vivo y300 (china) cost?
~260 EUR
What chipset powers vivo y300 (china)?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo y300 (china) have?
512GB GB



