🖥
Display size
6.58 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Cancelled
World price
220 GBP
270 EUR
269 EUR
267 EUR
264 EUR
2570 NOK
264 EUR
2700 SEK
263 EUR
266 EUR
260 CHF
263 EUR
262 EUR
268 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
260 EUR
268 EUR
265 EUR
266 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.58 inches | 104.3 cm2 ( ~83.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue color gradations, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | originos ocean |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y77e (t1) waterproof?
No
Does vivo y77e (t1) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y77e (t1)?
5000 mAh
How much does vivo y77e (t1) cost?
~260 EUR
What chipset powers vivo y77e (t1)?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does vivo y77e (t1) have?
256GB GB



