🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 120Hz| 1300 nits (peak
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October 16
World price
220 GBP
266 EUR
265 EUR
266 EUR
268 EUR
2570 NOK
263 EUR
2700 SEK
269 EUR
270 EUR
260 CHF
266 EUR
261 EUR
266 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
265 EUR
269 EUR
263 EUR
265 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back or glass back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~90.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 172 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.8 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y300 plus waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does vivo y300 plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y300 plus?
5000 mAh
How much does vivo y300 plus cost?
~260 EUR
What chipset powers vivo y300 plus?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does vivo y300 plus have?
128GB GB



