🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5020 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 May 05
World price
160 GBP
190 EUR
192 EUR
192 EUR
197 EUR
1870 NOK
194 EUR
2000 SEK
196 EUR
194 EUR
190 CHF
199 EUR
200 EUR
195 EUR
190 CHF
7100 UAH
12100 RUB
190 EUR
199 EUR
199 EUR
192 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
830000 COP
26000 ARS
760 PEN
58414431700000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
23000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
45000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1300 CNY
15200 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
700 QAR
710 AED
730 SAR
80000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
83000 AOA
12300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~84.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 209 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, white color gradations, gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7125 snapdragon 720g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 465 gold & 6x1.8 GHz kryo 465 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5020 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 9 pro waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 9 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 9 pro?
5020 mAh
How much does xiaomi redmi note 9 pro cost?
~189 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 9 pro?
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 9 pro have?
128GB GB



