🖥
Display size
6.82 "
LTPO 4.1 AMOLED| 1B colors| 12
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 November 01
World price
680 GBP
810 EUR
820 EUR
813 EUR
820 EUR
7980 NOK
813 EUR
8400 SEK
815 EUR
812 EUR
790 CHF
817 EUR
811 EUR
820 EUR
790 CHF
30200 UAH
51500 RUB
820 EUR
813 EUR
820 EUR
817 EUR
2070 BYN
15900 MDL
820 USD
1060 CAD
16900 MXN
3540000 COP
109000 ARS
3220 PEN
2.497294223E+14 VEF
749000 CLP
4340 BRL
126000 JMD
99000 HTG
1190 AUD
1310 NZD
1080000 KRW
110000 JPY
192000 PKR
1140 SGD
3660 MYR
9000000 UZS
8500 TJS
390000 KZT
5550 CNY
65000 INR
310 BHD
15700 EGP
590 JOD
260 KWD
2990 QAR
3020 AED
3090 SAR
342000 NGN
13800 ZAR
98000 KES
3190000 UGX
1650000 CDF
3410000 MGA
355000 AOA
52400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( ceramic guard ) | glass back or silicone polymer back ( eco leather ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | LTPO 4.1 AMOLED | 1b colors | 120hz | 2160hz pwmillion| dolby vision | hdr10+ | hdr vivid | 800 Luminance units ( typ ) | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.82 inches | 113.0 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | ceramic guard glass | mohs level 4 |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, arctic dawn, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 24gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 4 major android upgrades | oxygenos 15 ( international ) | coloros 15 ( china ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.43" | 1.12��m | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 73mm ( periscope telephoto ) | 1/" | 0.8��m | 3x optical zoom | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 120�� ( ultrawide ) " | 0.64��m | mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 21mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8� mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd | qc | 50% in 13 min | 100% in 36 min | 50w wireless | 10w reverse wireless | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is oneplus 13 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oneplus 13 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 13?
6000 mAh
How much does oneplus 13 cost?
~808 EUR
What chipset powers oneplus 13?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does oneplus 13 have?
512GB GB



