🖥
Display size
6.55 "
Fluid AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 April 29
World price
620 GBP
744 EUR
746 EUR
743 EUR
747 EUR
7310 NOK
748 EUR
7700 SEK
745 EUR
744 EUR
730 CHF
744 EUR
744 EUR
749 EUR
730 CHF
27700 UAH
47200 RUB
746 EUR
748 EUR
747 EUR
748 EUR
1900 BYN
14500 MDL
760 USD
970 CAD
15500 MXN
3250000 COP
100000 ARS
2950 PEN
2.287125897E+14 VEF
686000 CLP
3980 BRL
115000 JMD
90000 HTG
1090 AUD
1200 NZD
990000 KRW
101000 JPY
176000 PKR
1040 SGD
3350 MYR
8300000 UZS
7700 TJS
357000 KZT
5080 CNY
59500 INR
290 BHD
14400 EGP
540 JOD
230 KWD
2740 QAR
2760 AED
2830 SAR
314000 NGN
12700 ZAR
90000 KES
2920000 UGX
1510000 CDF
3120000 MGA
325000 AOA
48000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 90hz | hdr10+ |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~88.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | pre-installed Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 2meterfor 60 minutes |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | oxygenos 10.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 25mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 116˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | 50% in 22 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus 8 5g uw (verizon) waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 2meterfor 60 minutes
Does oneplus 8 5g uw (verizon) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 8 5g uw (verizon)?
4300 mAh
How much does oneplus 8 5g uw (verizon) cost?
~740 EUR
What chipset powers oneplus 8 5g uw (verizon)?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does oneplus 8 5g uw (verizon) have?
128GB GB



