🖥
Display size
6.67 "
Fluid AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
Adreno 640
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September 06
World price
620 GBP
742 EUR
746 EUR
747 EUR
750 EUR
7230 NOK
741 EUR
7600 SEK
746 EUR
746 EUR
720 CHF
745 EUR
744 EUR
742 EUR
720 CHF
27400 UAH
46700 RUB
740 EUR
742 EUR
745 EUR
746 EUR
1880 BYN
14400 MDL
750 USD
960 CAD
15300 MXN
3210000 COP
99000 ARS
2910 PEN
2.262400212E+14 VEF
678000 CLP
3930 BRL
114000 JMD
89000 HTG
1080 AUD
1190 NZD
980000 KRW
100000 JPY
174000 PKR
1030 SGD
3320 MYR
8200000 UZS
7700 TJS
353000 KZT
5030 CNY
58900 INR
280 BHD
14200 EGP
530 JOD
230 KWD
2710 QAR
2740 AED
2800 SAR
310000 NGN
12500 ZAR
89000 KES
2890000 UGX
1490000 CDF
3090000 MGA
321000 AOA
47500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 90hz | hdr10+ |
| Display size | 6.67 inches | 109.2 cm2 ( ~88.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 206 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | grey color gradations, almond, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.78 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | upgradable to android 10 | oxygenos 10.0.4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 78mm ( telephoto ) | 3x zoom | phase detection autofocus | OIS -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized pop-up 16 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | Warp charge technology |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus 7 pro 5g waterproof?
No
Does oneplus 7 pro 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 7 pro 5g?
4000 mAh
How much does oneplus 7 pro 5g cost?
~732 EUR
What chipset powers oneplus 7 pro 5g?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
How much RAM does oneplus 7 pro 5g have?
256GB GB



