🖥
Display size
6.67 "
Fluid AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
Adreno 640 (700 MHz)
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4085 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 November 05
World price
670 GBP
805 EUR
804 EUR
809 EUR
807 EUR
7900 NOK
804 EUR
8400 SEK
800 EUR
803 EUR
790 CHF
810 EUR
803 EUR
803 EUR
790 CHF
29900 UAH
51000 RUB
808 EUR
802 EUR
800 EUR
802 EUR
2050 BYN
15700 MDL
820 USD
1050 CAD
16700 MXN
3510000 COP
108000 ARS
3180 PEN
2.472568537E+14 VEF
741000 CLP
4300 BRL
125000 JMD
98000 HTG
1180 AUD
1300 NZD
1070000 KRW
109000 JPY
190000 PKR
1130 SGD
3630 MYR
9000000 UZS
8400 TJS
386000 KZT
5500 CNY
64300 INR
310 BHD
15600 EGP
580 JOD
250 KWD
2960 QAR
2990 AED
3060 SAR
339000 NGN
13700 ZAR
97000 KES
3160000 UGX
1630000 CDF
3370000 MGA
351000 AOA
51900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 90hz | hdr10+ |
| Display size | 6.67 inches | 108.8 cm2 ( ~88.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 206 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | orange color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855+ ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.96 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.78 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 ( 700 mhz ) |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | oxygenos 10.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | ( telephoto ) | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized pop-up 16 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4085 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | Warp charge technology |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is oneplus 7t pro 5g mclaren waterproof?
No
Does oneplus 7t pro 5g mclaren support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 7t pro 5g mclaren?
4085 mAh
How much does oneplus 7t pro 5g mclaren cost?
~800 EUR
What chipset powers oneplus 7t pro 5g mclaren?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
How much RAM does oneplus 7t pro 5g mclaren have?
256GB GB



